431
page-template-default,page,page-id-431,page-child,parent-pageid-226,theme-pitchwp,select-core-1.3.1,woocommerce-no-js,pitch-theme-ver-3.2,smooth_scroll,grid_1300,vertical_menu_with_scroll,woocommerce_installed,columns-4,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive
Title Image

Wapno

Gdy gleba jest zbyt kwaśna, trzeba ją zwapnować!

 

Celem wapnowania gleby jest nie tylko doprowadzenie jej odczynu do wartości najkorzystniejszej do wzrostu roślin (większość roślin najlepiej rośnie, gdy pH gleby wynosi 6,5). Wapń korzystnie wpływa także na strukturę gleby – dzięki niemu próchnica zlepia się, przybierając bardzo korzystną dla wzrostu roślin postać gruzełkowatą.

 

Wapnowanie najlepiej przeprowadzić jesienią. Nie wolno go łączyć z zasilaniem innymi nawozami, ale wykonać dwa-trzy tygodnie wcześniej (łączenie nawozów wapiennych z innymi prowadzi do tego, że w wyniku zachodzących w ziemi reakcji chemicznych część minerałów tworzy związki nieprzyswajalne przez rośliny). Bezpośrednio po wapnowaniu nie należy siać ani sadzić roślin.

 

Do wapnowania bardzo dobrze nadaje się kreda,wapno węglanowe, wapno tlenkowe ale równie dobry jest zawierający magnez dolomit. Ilość nawozu, jaką dodaje się do gleby, zależy od jego rodzaju (nawozy wapienne mogą mieć od 45% do 75% tlenku wapnia – CaO) oraz od rodzaju gleby i stopnia jej zakwaszenia (pH). W tabeli podano ilość wapnia, jaką trzeba dodać do gleby, aby otrzymać najkorzystniejsze dla roślin pH 6,5. Nawóz po równomiernym rozsianiu należy wymieszać z glebą.

Dostępne rodzaje nawozów azotowych

Wap Mag

Opis produktu: WAP MAG zawiera 28% wapnia (CaO) w postaci siarczanowej i węglanowej, 16% magnezu (MgO) w postaci siarczanowej i węglanowej oraz maksimum 10% siarki (SO3).

Zróżnicowane pod względem rozpuszczalności formy składników występujących w nawozie sprzyjają systematycznemu uwalnianiu składników z granuli w całym okresie wegetacji roślin.
  • Wapń – zapewnia dobre ukorzenienie się roślin, korzystne warunki do pobierania innych składników pokarmowych, większą zdrowotność roślin uprawnych, węglanowa forma wapnia dodatkowo lokalnie odkwasza glebę.
  • Magnez – zapewnia dużą zawartość białka w ziarnie i paszach, efektywne pobieranie i przetworzenie azotu w plon, dużą zawartość cukru w korzeniach (przy jednoczesnym spadku związków niepożądanych – melasotworów), dużą zawartość tłuszczu w nasionach roślin strączkowych i oleistych, wyższą zdrowotność uprawianych roślin oraz polepsza wartość wypiekową ziarna pszenic konsumpcyjnych.
  • Siarka – reguluje wykorzystanie oraz zwiększa zawartość białka w paszach i żywności.

 

Przeznaczenie i stosowanie: Do nawożenia wszystkich roślin uprawnych. Nawóz przeznaczony jest do utrzymania w glebie odpowiedniej zawartości makroelementów takich jak wapń, magnez i siarka. Nadaje się pod wszystkie rośliny uprawne i na wszystkie gleby niezależnie od ich struktury. Może być stosowany samodzielnie lub jako składnik mieszanek nawozowych przygotowywanych pod konkretne potrzeby nawożonej rośliny.

WAP MAG jest nawozem przedsiewnym. Należy zmieszać go z glebą głębokości 15 cm. Mieszanki z innymi nawozami najlepiej jest sporządzać bezpośrednio przed wysiewem

POLCALC III Generacji

Opis produktu: Wapno węglanowe granulowane POLCALC III GENERACJI to nawóz wysokoreaktywny o najwyższych parametrach odkwaszających i bardzo dobrze rozpuszczalny w wodzie. Produkt ten powstaje w skutek specjalistycznego przerobu skał wapiennych i jest zaliczony wg klasyfikacji opublikowanej w Ustawie z dnia 26 lipca 2000roku do odmiany 04 i 05 czyli najbardziej wartościowej formy- z punktu widzenia nawożenia w rolnictwie. Odmiana 04 w s.m. lub 05* charakteryzuje się najwyższą zawartością przeliczeniową CaO i wynosi ponad 50 % . Skład chemiczny produktu to 92-98% +/- 5% CaCO3 w suchej masie oraz wilgotność od 7,5 do 3,9% pozostały skład to: związki krzemu, magnezu, molibdenu i żelaza.Nawóz ten nie zawiera metali ciężkich takich jak ołów i kadm wg. normy określonej w ustawie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi Dz.U. z 2004 r., nr 236, poz. 2369.Granulki mają rozmiar od 2 do 6mm Parametry rozdrobnienia cząstek odpowiadają kredzie technicznej o specjalnych parametrach wykorzystywanej w najbardziej wymagających gałęziach przemysłu. Najdrobniejsze frakcje mierzone są w mikronach (od 5 do 150μm ) . Dzięki czemu ma to bezpośrednie przełożenie na szybkość i efektywność procesów przenikania do gleby i sytemu korzeniowego roślin. Nawóz polecany przez ekspertów ! Daje natychmiastowy efekt widoczny gołym okiem. W szczególności w stosowaniu systematycznym i zrównoważonym.