244
page-template-default,page,page-id-244,page-child,parent-pageid-226,theme-pitchwp,select-core-1.3.1,woocommerce-no-js,pitch-theme-ver-3.2,smooth_scroll,grid_1300,vertical_menu_with_scroll,woocommerce_installed,columns-4,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive
Title Image

Nawozy Azotowe

W grupie nawozów azotowych efektywny azot występuje w trzech formach: szybko działającej – azotanowej, oraz o wolniejszym działaniu – amonowej i amidowej.

 

Do wyboru Grupa Azoty oferuje nawozy saletrzano-amonowe o uniwersalnym działaniu i szerokim, powszechnym zastosowaniu.

 

Szybko działające: ZAKsan® (Kędzierzyńska Saletra Amonowa) i Pulan® oraz nieco wolniej działające, wzbogacone w inne deficytowe składniki pokarmowe: Saletrzak 27 Standard i Salmag®  . 

 

Wolniej, ale dłużej działające formy azotu zawierają: mocznik oraz płynny roztwór saletrzano-mocznikowy (RSM®).

Saletra amonowa 32

Opis produktu: Nawóz granulowany, równomierne granule o zabarwieniu od brązowego do beżowego. Zabezpieczony środkami antyzbrylającymi, nie zbrylający się trwale

 

Przeznaczenie i stosowanie: Saletra amonowa 32 jako uniwersalny nawóz azotowy, może być stosowany pod wszystkie rośliny uprawne: zboża ozime i jare, rośliny przemysłowe i okopowe, na użytkach zielonych oraz w uprawie warzyw i sadownictwie od wiosny do lata. Przy stosowaniu pogłównym, gdy nie ma możliwości wymieszania z glebą, stosować na wilgotną glebę lub przed spodziewanym deszczem. Ze względu na higroskopijność Saletrę amonową 32 można mieszać z saletrzakami i siarczanem amonu, a bezpośrednio przed rozsiewem z Polidapem®, Polifoskami®, Polimagiem® S oraz z solą potasową, pod warunkiem, że nawozy są suche.

 

Korzyści zastosowania: Saletra amonowa 32 zawiera w takich samych ilościach wolniej działający azot w formie amonowej oraz szybko działający azot saletrzany. Azot amonowy nie ulega wymywaniu z gleby, jest wolno pobierany przez rośliny, wpływa na dobre ukorzenienie roślin, wspomaga pobieranie fosforu i ogranicza nadmierne pobieranie potasu. Zawartość szybko działającej saletrzanej formy azotu przyspiesza wegetację roślin krótko po zastosowaniu nawozu, czyli wiosną przyspiesza regenerację roślin po zimowym osłabieniu, a w okresie wegetacji stosowana przed fazami największego zapotrzebowania roślin powoduje ich prawidłowy wzrost. Zawartość dwóch form – amonowej i saletrzanej w równych ilościach stanowi, że Saletra amonowa 32 w naszych warunkach klimatyczno-glebowych jest najbardziej uniwersalnym i efektywnym nawozem azotowym.

Saletrzak 27 Standard

Opis produktu: Saletrzak 27 Standard jest granulowanym nawozem azotowym, powstającym poprzez połączenie azotanu amonu z drobno zmielonym dolomitem. Obecność mączki dolomitowej jako wypełniacza redukuje naturalną kwasowość azotu amonowego i wzbogaca nawóz o cenne składniki: wapń i magnez.

 

Przeznaczenie i stosowanie: Saletrzak 27 Standard jest nawozem uniwersalnym, nadającym się do każdego rodzaju gleby, szczególnie jednak nadaje się na gleby kwaśne i ubogie w magnez. Nawóz ten może być stosowany pod wszystkie rośliny uprawne zarówno przedsiewnie, jak i pogłównie. Odznacza się dobrą rozpuszczalnością, dlatego jest łatwo przyswajalny przez rośliny uprawne. Zastosowany na glebach zasadowych lub świeżo wapnowanych wymaga przykrycia glebą przez bronowanie lub spulchnianie międzyrzędowe.

Dzięki optymalnie dobranym składnikom, produkt przeznaczony jest do nawożenia m.in.: rzepaku ozimy, żyto, pszenica ozima i jara, ziemniaków, buraków cukrowych i pastewnych, kukurydzy i użytków zielonych.

 

Korzyści zastosowania:

  • dwie formy azotu (azotanowa i amonowa) gwarantują optymalną dostępność składnika przez cały cykl wzrostu i rozwoju rośliny,
  • idealny do stosowania pogłównego, zwłaszcza w okresie intensywnego wzrostu,
  • szybka rozpuszczalność nawozu sprawia, iż jest łatwo przyswajalny przez rośliny.

Saletrzak 27 Standard z borem

Opis produktu:Nawóz granulowany, równomierne granule o zabarwieniu od brązowego do beżowego, wielkości 0,6-4,0 mm, stanowią nie mniej niż 94% masy nawozu. Granule powlekane, nie zbrylające się trwale.

Saletrzak 27 Standard z borem to azotan amonu (saletra amonowa) z dodatkiem (wypełniaczem) mączki dolomitowej, zawierającej wapń i magnez.

 

Przeznaczenie i stosowanie: Saletrzak 27 Standard z borem jako uniwersalny nawóz azotowy, zaleca się stosować w pierwszej kolejności pod rzepak oraz pod kukurydzę i buraka tak w uprawie na oborniku, jak i bez obornika. Należy także stosować go pod inne rośliny okopowe (ziemniak, marchew pastewna), rośliny motylkowe, w uprawie warzyw (m.in. cebula, por, warzywa kapustne i korzeniowe) i w sadownictwie. Pod zboża i trawy w uprawie polowej oraz na użytkach zielonych powinno się go stosować w ograniczonych dawkach, tak by nie przekroczyć 0,5 kg dawki boru (do 250 kg/ha masy nawozu).

Saletrzak 27 Standard z borem zaleca się stosować na gleby ubogie w bor, których w Polsce jest ponad 80%.

Dodatek wapnia i magnezu powoduje, że najlepiej gdy po wysianiu nawóz jest wymieszany z glebą. Przy stosowaniu pogłównym, gdy nie ma możliwości wymieszania z glebą, zaleca się stosować nawóz na wilgotną glebę lub przed spodziewanym deszczem.

Ze względu na higroskopijność Saletrzak 27 Standard z borem można mieszać bezpośrednio przed rozsiewem z PODLIDAPEM®, POLIFOSKAMI®, POLIMAGIEM® S oraz z solą potasową, pod warunkiem, że nawozy są suche.

 

Korzyści zastosowania: Saletrzak 27 Standard z borem zawiera w takich samych ilościach wolniej działający azot w formie amonowej oraz szybko działający azot saletrzany. Azot amonowy nie ulega wymywaniu z gleby, jest wolno pobierany przez rośliny, wpływa na dobre ukorzenienie roślin, wspomaga pobieranie fosforu i ogranicza nadmierne pobieranie potasu. Zawartość szybko działającej saletrzanej formy azotu przyspiesza wegetację roślin krótko po zastosowaniu nawozu, czyli wiosną przyspiesza regenerację roślin po zimowym osłabieniu, a w okresie wegetacji stosowany przed fazami największego zapotrzebowania roślin powoduje ich prawidłowy wzrost. Bor decyduje o prawidłowym rozwoju stożka wzrostu, budowie ścian komórkowych (zwiększa odporność), reguluje procesy kwitnienia i zapylania, zawiązywania nasion i owoców, zapewnia pełny rozwój kłosów, kolb, łuszczyn i strąków.

Zawartość dwóch form – amonowej i saletrzanej w równych ilościach stanowi, że w naszych warunkach klimatyczno–glebowych Saletrzak 27 Standard z borem jest uniwersalnym nawozem azotowym.

Pulan

Opis produktu: PULAN® to nawóz azotowy występujący w postaci lekko kremowych granul. Produkt bardzo higroskopijny, łatwo rozpuszczalny w wodzie i mocno reaktywny chemicznie. Nawóz został dodatkowo wzbogacony o wspomagający rozwój roślin magnez.

 

Przeznaczenie i stosowanie: Do stosowania przedsiewnego i pogłównego, na wszystkich glebach i pod wszystkie rośliny uprawy polowej, użytki zielone, rośliny warzywnicze, kwiatowe, drzewa i krzewy owocowe oraz trawniki.
Nawóz należy wymieszać z glebą w celu uniknięcia strat azotu.

Przed wysiewem saletrę amonową PULAN® można zmieszać z superfosfatem granulowanym, fosforanem amonu i większością nawozów wieloskładnikowych. Nie stosować w okresie wysiewu nawozów wapniowych.

 

Korzyści zastosowania: Najpopularniejszy w Polsce jednoskładnikowy nawóz azotowy. Najwyższa zawartość azotu w grupie nawozów saletrzano-amonowych. Nawóz uniwersalny, stosowany do wszystkich roślin i rodzajów gleb, przedsiewnie i pogłównie. Posiada dwie efektywne formy azotu: natychmiast działającą azotanową i powoli uwalnianą, amonową. Bardzo szybko przenika do gleby przy stosowaniu pogłównym. Zawiera dodatkowo magnez. W 100% zabezpieczony przed zbrylaniem, co gwarantuje jej sypkość. Jednorodna granulacja nawozu umożliwia równomierny wysiew na polu do 33 m. W porównaniu z innymi nawozami saletrzano-amonowymi, PULAN® cechuje mniejsze pylenie podczas obsługi produktu.

Pulrea

Opis produktu: PULREA® to nawóz azotowy występujący w postaci białych granulek, wolnych od zanieczyszczeń mechanicznych. Sypki produkt higroskopijny, łatwo rozpuszczalny w wodzie.

 

Przeznaczenie i stosowanie: Do stosowania na wszystkich glebach, z wyjątkiem gleb o bardzo wysokim odczynie kwaśnym, zasadowym lub gleb świeżo zwapnowanych; pod wszystkie rośliny uprawy polowej, użytki zielone, rośliny warzywnicze, kwiatowe, drzewa i krzewy owocowe oraz trawniki. Można stosować w formie oprysku drobnokroplistego. Jednorazowa dawka mocznika PULREA® nie powinna przekraczać 250 kg/ha, w formie roztworu do dolistnego dokarmiania: 3 – 20 kg/ha. Nawóz wymieszać z glebą. Przed wysiewem można mieszać z solą potasową lub z siarczanem amonu PULSAR®. Nie mieszać z innymi nawozami azotowymi.

 

Korzyści zastosowania: Wysoka koncentracja azotu w formie amidowej o długotrwałym działaniu.
Nawóz uniwersalny, również do stosowania w formie oprysku.

  • Do użytkowania przedsiewnego i pogłównego.
  • Zawiera środek zapobiegający zbrylaniu, gwarantujący sypkość nawozu.
  • Może być mieszany z innymi nawozami stałymi.

Salmag

Opis produktu: Nawóz granulowany, równomierne luźne granule o zabarwieniu od beżowego do brązowego, wielkości 2-5 mm, stanowią nie mniej niż 95% masy nawozu. Zabezpieczony środkami antyzbrylającymi, nie zbrylający się trwale. Salmag® to mieszanina azotanu amonu (saletry amonowej) z węglanem wapnia i węglanem magnezu.

Nawóz zawiera 27,5% azotu (N), w tym w formie amonowej 13,8% i 13,7% w formie saletrzanej. Zawiera także 3,5% wapnia rozpuszczalnego w wodzie (CaO) oraz 4% magnezu całkowitego (MgO).

 

Przeznaczenie i stosowanie: Salmag®jako uniwersalny nawóz azotowy, może być stosowany pod wszystkie rośliny uprawne: zboża ozime i jare, rośliny przemysłowe, pastewne i okopowe, na użytkach zielonych oraz w uprawie warzyw i sadownictwie od wiosny do lata. Ze względu na zawartość wapnia i magnezu najlepiej, gdy po wysianiu jest wymieszany z glebą. Przy stosowaniu pogłównym, gdy nie ma możliwości wymieszania z glebą, stosować na wilgotną glebę lub przed spodziewanym deszczem.

Ze względu na higroskopijność Salmag® można mieszać bezpośrednio przed rozsiewem z PODLIDAPEM®, POLIFOSKAMI®, POLIMAGIEM® S oraz z solą potasową, pod warunkiem że nawozy są suche.

 

Korzyści zastosowania: Salmag® zawiera praktycznie w takich samych ilościach wolniej działający azot w formie amonowej oraz szybko działający azot saletrzany. Azot amonowy nie ulega wymywaniu z gleby, jest wolno pobierany przez rośliny, wpływa na dobre ukorzenienie roślin, wspomaga pobieranie fosforu i ogranicza nadmierne pobieranie potasu. Zawartość szybko działającej saletrzanej formy azotu przyspiesza wegetację roślin krótko po zastosowaniu nawozu, czyli wiosną przyspiesza regenerację roślin po zimowym osłabieniu, a w okresie wegetacji stosowany przed fazami największego zapotrzebowania roślin powoduje ich prawidłowy wzrost.

Zawartość dwóch form – amonowej i saletrzanej w równych ilościach stanowi, że Salmag®w naszych warunkach klimatyczno-glebowych to uniwersalny nawóz azotowy.

ZAKsan

Opis produktu: Nawóz granulowany, równomierne granule o zabarwieniu od białej beżowego. Zabezpieczony środkami antyzbrylającymi, nie zbrylający się trwale. ZAKsan® to azotan amonu (saletra amonowa) z dodatkiem (wypełniaczem) mączki dolomitowej, zawierającej wapń i magnez. Nawóz zawiera 32% azotu (N), w tym w formie amonowej 16% i 16% w formie saletrzanej.

 

Przeznaczenie i stosowanie: ZAKsan® jako uniwersalny nawóz azotowy, może być stosowany pod wszystkie rośliny uprawne: zboża ozime i jare, rośliny przemysłowe, okopowe i pastewne, na użytkach zielonych oraz w uprawie warzyw i sadownictwie od wiosny do lata. Przy stosowaniu pogłównym, gdy nie ma możliwości wymieszania z glebą, stosować na wilgotną glebę lub przed spodziewanym deszczem. Ze względu na higroskopijność ZAKsan® można mieszać z saletrzakamii siarczanem amonu, a bezpośrednio przed rozsiewem z PODLIDAPEM®, POLIFOSKAMI®, POLIMAGIEM® S oraz z solą potasową, pod warunkiem, że nawozy są suche.

 

Korzyści zastosowania: ZAKsan® zawiera w takich samych ilościach wolniej działający azot w formie amonowej oraz szybko działający azot saletrzany. Azot amonowy nie ulega wymywaniu z gleby, jest wolno pobierany przez rośliny, wpływa na dobre ukorzenienie roślin, wspomaga pobieranie fosforu i ogranicza nadmierne pobieranie potasu. Zawartość szybko działającej saletrzanej formy azotu przyspiesza wegetację roślin krótko po zastosowaniu nawozu, czyli wiosną przyspiesza regenerację roślin po zimowym osłabieniu, a w okresie wegetacji stosowany przed fazami największego zapotrzebowania roślin powoduje ich prawidłowy wzrost. Zawartość dwóch form – amonowej i saletrzanej w równych ilościach stanowi, że ZAKsan® w naszych warunkach klimatyczno-glebowych jest to najbardziej uniwersalny i efektywny nawóz azotowy.

Saletrzak Nitrogen – Petiso

Opis produktu: Saletrzak jest uniwersalnym nawozem azotowym, do każdego rodzaju gleby, szczególnie do kwaśnych i ubogich w magnez. Może być stosowany na wszystkie gleby, pod wszystkie rośliny, przedsiewnie i pogłównie. Zalicza się do grupy nawozów azotowych o szybkim i trwałym działaniu. Saletrzak jest szczególnie rekomendowanym nawozem do przedsiewnego zasilania zbóż jarych, buraków cukrowych i pastewnych oraz pogłównego nawożenia wszystkich roślin na glebach lekkich, zakwaszonych oraz do nawożenia użytków zielonych. Węgierski saletrzak produkowany jest w postaci drobnych granulek (technologia wieżowa: prilled) lub w grubych dużych granulach (granulacja mechaniczna) o białej lub lekko kremowej barwie.

Mocznik Nitrogen – Karbamid

Opis produktu: Mocznik zawiera 46% N w formie amidowej (NH2), która w glebie przechodzi w dostępną dla roślin formę amonową, a następnie azotanową jest przez glebę zatrzymywana, dzięki czemu straty azotu na skutek wymywania są małe. Mocznik bardzo łatwo się rozpuszcza.
Mocznik jest nawozem uniwersalnym, może być stosowany przedsiewnie i pogłównie, zarówno doglebowo jak i dolistnie. W przypadku nawożenia dolistnego stężenie mocznika musi być dostosowane do odporności danego gatunku roślin (zawartość mocznika w roztworze użytym do opryskiwania może wynosić 0,5—10%). Można go wówczas łączyć z środkami ochrony roślin. Przy stosowaniu mocznika pogłównie (doglebowo), należy wymieszać go z glebą, gdyż wówczas działa lepiej.
Mocznikiem można nawozić wszystkie rośliny uprawne na różnych glebach, z wyjątkiem gleb bardzo kwaśnych, silnie zasadowych lub świeżo zwapnowanych, w których znacznie ograniczone są procesy przemiany mocznika. Szczególnie korzystnie działa na glebach próchniczych, ciepłych i zasobnych w wodę.
Inne sektory zastosowań mocznika (bez antyzbrylacza) to: dodatek do pasz, zastosowanie przemysłowe do wytwarzania żywic, klejów, środków farmaceutycznych, itp.